Mira’yı evde yalnız bırakmayı sevmiyorum, işe giderken mecbur kalıyo tabi ama acısını eve dönünce çıkarıyoruz 🙂 Beraber olabileceğimiz haftasonlarımız var o zamanları da sadece kendi keyfim için harcamak çok büyük haksızlık olurdu heralde. O yüzden Mira’yı arkadaşlarıma misafirliğe gittiğimde, ya da evcil hayvan kabul eden bir otel bulup seyahate gittiğimde yanımda götürüyorum..

misafirlik köpegimle misafirlikteyim ne yapmalıyım burcu ozcan chihuahua mira 8

misafirlik köpegimle misafirlikteyim ne yapmalıyım burcu ozcan chihuahua mira 3

Evet, onun evde yalnız kalmasını istemiyorum ama sadece bu tek başına yeterli değil. Yani onu götürmekle iş bitmiyor. Sonuçta, köpeğinizin alışık olmadığı, kokusunu, kurallarını bilmediği  farklı bir ortama gidiyorsunuz. Bu yüzden köpeğiniz için yapmanız gereken bazı şeyler var.

Çoğu köpekte ortak olabilir, fakat chihuahua lar ortam değişikliklerinde çabuk strese giriyolar, stresli davranışlar sergileyebiliyorlar ya da psikolojileri değişebiliyor.  Bunu da minimuma indirmek için benim uyguladığım bazı yöntemler var.. Peki bunlar neler olabilir? Bugün bununla ilgili, benim başvurduğum küçük ipuçlarını vericem..

Mira’nın ortam değişikliğinden çok etkilenmemesi için, evden mümkün olduğunca çok ona ait eşya alıyorum. Küçük yatağını, oyuncaklarını, elbiselerini, su ve mama kabını tabii bir de tuvaleti için pedini..

Gittiğim yerde onları bir köşeye koyuyorum ki, orda kendisine ait bir yer oluşturabileyim. (Aidiyet duygusunu hissetsin ) Hatta eve alışması açısından topuyla bir iki oynayabilirsiniz 🙂

misafirlik köpegimle misafirlikteyim ne yapmalıyım burcu ozcan chihuahua mira 6

Hiç unutmuyorum, ilk defa Mira’yla arkadaşımın ailesiyle beraber yaşadığı eve gitmiştik. Kedi, köpek seviyorlardı fakat ben yine de çok tedirgindim.. Çünkü Mira’da 8 aylık falandı. Çok kestiremiyordum, sağa sola bi yere çişini yapar diye çok çekiniyordum 🙂 Mira eve geldikten yarım saat sonra çişini pedinin üzerine yaptı.. ‘Nası mutlu oldum anlatamam’ dedim. Arkadaşımın annesi de ‘Biz de çok mutlu oldukkkk’ dedi. Sonrası kahkahalar 🙂

Mira aslında sorunsuz, söz dinleyen, yaramazlık yapmayan bir köpek bu yüzden misafirlik peki bi keyifli oluyor. Kendini sevdirmeyi çok iyi bilen bir köpeğim var çünkü 🙂 Sadece yemek vakti, kendisi için bişiler istediğinde sizi bezdirebilir.. Köpeğinizin davranışlarını iyi analiz edip misafirlik için gittiğiniz arkadaşınızı bu anlamda uyarabilirsiniz..

İlginizi eksik etmeyin, farklı odalara yalnız gitmesine bence izin vermeyin. Ne olur ne olmaz, küçük sürprizlerle kimse karşılaşmasın evde 🙁 Ayrıca küçük bişiler yutmasın.. Tuvalet ihtiyacı için ara ara dışarı çıkmayı da deneyebilirsiniz.  Seyahat de iseniz, otel odasında da yalnız bırakmayın nolur.

Yaramazlık durumlarında yine dikkatini farklı noktalara çekebilirsiniz.. Öğrettiğiniz komutları yaptırabilirsiniz, gerekirse ödül mamalarından verebilirsiniz aynı evinizde ki gibi. Öğrettiğiniz komutları akıllılıkla yapan bir köpek, o ortamda köpek sevmeyen bir insana bile köpeğinizi sevdirmenizi sağlayabilir.

misafirlik köpegimle misafirlikteyim ne yapmalıyım burcu ozcan chihuahua mira  11

DSC_0049 misafirlik köpegimle misafirlikteyim ne yapmalıyım burcu ozcan chihuahua mira 9

En son ki misafirliğimizde, çok düşünceli bir ev sahibimiz vardı 🙂 Öyle ki, Mira’ya bir spor kıyafet, bir paket ödül maması ve çubuğu hediye etmişti.. Eee şimdi Mira o evde oynamaktan eğlenmekten kendini sevdirmekten başka ne yapsın 🙂 Herşey için ve misafirperverliğiniz için teşekkür ederiz Miraç Hanım..

Not: Şimdilik aklıma gelenler bunlarla kısıtlı, hatırlarsam ekleme yapacağım 🙂

Sevgiyle kalın, Burcu Özcan