Chihuahua lar küçük ırklardan olduğu için, sahibi dışında dışarıdan gelebilecek herhangi bir uyarıyı tehdit olarak algılayabilir, stresli ve agresif tavırlar gösterebilir. Size sosyal yaşantınızı dar edebilir 🙂 Bunu istemezsiniz dimi 🙂 Bu davranışların temel sebebi de aslında küçük ırk kompleksi denilen durum yüzünden 🙂 peki bunu nasıl aşabiliriz ??? Chihuahua’ların sosyalleştirilmesi konusunda ihtisas yaparak, hem de yavruluktan itibaren 🙂

chihuahuaların sosyallestirilmesi-chihuahua-bakimi-mira-burcu-ozcan-socializing-chihuahua-dog-dear-bonie (12)chihuahuaların sosyallestirilmesi-chihuahua-bakimi-mira-burcu-ozcan-socializing-chihuahua-dog-dear-bonie (10) chihuahuaların sosyallestirilmesi-chihuahua-bakimi-mira-burcu-ozcan-socializing-chihuahua-dog-dear-bonie (11)chihuahuaların sosyallestirilmesi-chihuahua-bakimi-mira-burcu-ozcan-socializing-chihuahua-dog-dear-bonie (8)chihuahuaların sosyallestirilmesi-chihuahua-bakimi-mira-burcu-ozcan-socializing-chihuahua-dog-dear-bonie (9)

Mira’yı küçüklüğünden itibaren evde tek başına bırakmadım. Her gittiğim yere götürdüm, kalabalıklara girdim, herkesin sevmesine izin verdim, eve çok misafirim, arkadaşlarım geldi… Mira hepsiyle uyumlu ve neşeliydi.. Hala daha öyle 🙂 Eve geleni kokladıktan sonra, zaten oyuncu bi köpek de olduğu için direk oynamaya başlar 🙂 Kısaca Mira insanlarla gayet sosyal bir köpek. Ama gel gelelim köpeklerle :/ Bu konuyu yeni yeni aşıyoruz aslında.. Çünkü köpek sahibi arkadaşlarımla çok vakit geçiremedim ilk zamanlar 🙁 Şimdilerde buluşuyoruz, ayrıca dışarda ne zaman bir chihuahua görsem direk sahibinin yanına gidiyorum, Mira’yla minik köpüşü tanıştırıyorum. Hırlıyo ilk başta çok yanaşmıyo.. Biraz daha vakit geçirme fırsatımız olsa da kaynaşsalar diyorum. Çünkü onu başka köpeklerle oynarken görmek benim için mutluluk sebebi. Muhtemelen ona da iyi gelecektir.

chihuahuaların sosyallestirilmesi-chihuahua-bakimi-mira-burcu-ozcan-socializing-chihuahua-dog-dear-bonie (4) chihuahuaların sosyallestirilmesi-chihuahua-bakimi-mira-burcu-ozcan-socializing-chihuahua-dog-dear-bonie (3) chihuahuaların sosyallestirilmesi-chihuahua-bakimi-mira-burcu-ozcan-socializing-chihuahua-dog-dear-bonie (15) chihuahuaların sosyallestirilmesi-chihuahua-bakimi-mira-burcu-ozcan-socializing-chihuahua-dog-dear-bonie (18)

Bir de çiftleştirme durumumuz var 🙂 Uygun aday arıyoruz 🙂 Aslında bulmuştuk fakat Mira’dan yaş olarak küçük olmasına rağmen fiziksel olarak büyüktü. Veterinerimize danıştık ve yavruların büyük olacağından ve Mira’nın çatısına zarar verebileceğinden bahsetti.. Vazgeçtik.. Sonra bu fotoğraflardaki yakışıklı Bonie ile tanıştık <3 Her şeyden önce birbirlerini tanımaları gerektiğini düşündük ve bişi olmasa bile chihuahua’ların sosyalleşmesi açısından görüştürüyoruz onları 🙂

chihuahuaların sosyallesmesi-chihuahua-bakimi-mira-burcu-ozcan-socializing-chihuahua-dog-dear-bonie (17)chihuahuaların sosyallestirilmesi-chihuahua-bakimi-mira-burcu-ozcan-socializing-chihuahua-dog-dear-bonie (7)

İlk başta yan yana gelmediler, birbirlerine hırladılar fln ama sonra oynamaya başladılar.. Çok fazla temkinlilerdi.. Bu noktada sahiplerin davranışları da çok önemli, onlarda köpeğe yaklaşmalı sevmeli ki bi tehdit olarak algılamasın chihuahua nız, o da yanaşsın 🙂 Önce kucağımıza aldık yakınlaştırdık. Boşuna dememişler hayvanlar koklaşa koklaşa anlaşır diye 🙂 koklaştılar.. Sonra serbest bırakıp beraber koşturduk 🙂 Sonra da birbirlerini kovaladılar 🙂 Bakalım hayırlısı olsun 🙂 Biz Bonie’yi çookkk sevdik. Damadım, torunlarımın babası olmasa bile başımın üstünde yeri var hahahah çok tatlı diil miiii 🙂

chihuahuaların sosyallestirilmesi-chihuahua-bakimi-mira-burcu-ozcan-socializing-chihuahua-dog-dear-bonie (19)chihuahuaların sosyallestirilmesi-chihuahua-bakimi-mira-burcu-ozcan-socializing-chihuahua-dog-dear-bonie (13)

Bir chihuahua dan daha güzeli iki chihuahua olması <3 Belki büyük bir aşk doğabilir <3 Hayaller <3<3

chihuahuaların sosyallestirilmesi-chihuahua-bakimi-mira-burcu-ozcan-socializing-chihuahua-dog-dear-bonie (2)

Sevgiyle kalın