Köpek ile Tekne Tatili

köpek tekne turu mavi yolculuk
köpek tekne turu mavi yolculuk

Şu an da Kurban Bayramı’ndayız, çoğu kişi çookkktannn tatillerin binbir çeşidine doğru yola koyuldu bile.. Dün akşam Bodrum Antik Tiyatro’da Kenan Doğulu konserini izlerken gözümüz limana ilişti.. Zira limanda hiiççç tekne kalmamış. Pandemiden dolayı mavi yolculuklar fazlasıyla tercih edilir oldu, ee tanıdığın insanlarla risksiz, sessiz sakin bi tatil. Bol deniz, bol güneş, bol yemek..

Eveetttt, mavi yolculuğa çıkmaya karar verdiniz üstelik köpeğinizi de götürmek istiyosunuz, neler sizi bekliyor olabilir???

-Öncelikle tekne araştırırken evcil hayvan dostu olanları bulun, köpeğiniz olduğunu belirtin tabii ki emrivaki olmasın 🙂 Bu konuda Bodrum civarında pek reddedenini duymadım. Bizim teknemiz Zeus, Yorgo kaptanımızın bile bi torunu var 🙂

-İlk deniz tecrübemiz yıl 2013 te olmuştu yanlış hatırlamıyorsam. Mira’ya can yeleği almıştık. Bi güzel giydirdik, heveslendik denizde yüzdürcez ya hani.. Amaaa çocuk yan geliyo ve hiç bir şekilde yüzemiyordu. Neyse çıkardık can yeleğini ve kontrollü bir şekilde kendince yüzmesine müsaade ettik. Zaten farkediceksiniz o minik patiler daha suyu görür görmez çalışmaya başlıyo.

Mira çok yüzmeyi seven bi köpek değil ve o kadar akıllı ki!! Teknenin merdivenlerinden suya bırakıyorum yüzsün diye ama hemen tekneye dönüp çıkmaya çalışıyo.. Ben tabi ki rahat bırakır mıyımm? Aldım omzuma birlikte açıldım, tekneden uzaklaşiim ki biraz yüzsün diye.. Omzum çizikler içinde kaldı, canı sağolsun ayrı mesele. Mira hanım ne yaptı dersiniz? Gitti kıyıya yüzdü.. Sonradan farkettim ki o haliyle, tekne mi yoksa kıyı mı daha yakın hesaplayıp ona göre yüzüyor. Bir kez daha beni şaşırtmayı başarıyor.. O yüzden hep söylüyorum, onlardan öğrenicek çok şeyimiz var diye.

Denizden çıktığında ise köpeğinizi mutlaka durulayın ve kurulayın. Kulaklarına su kaçırmamaya özen gösterin.. Üşütmesin, hasta olmasın.. Çok aşırı güneşte, öğle sıcağında durmasın. Başına güneş geçmesin. Akşamları çok serin olur, mutlaka yanınızda kıyafet vs bulundurun, en olmadı battaniyelere sarılır yatarsınız 🙂

Teknenin belli bir yeri onun olsun, mama ve su kabı ya da yatağı konabilir bi köşeye. Kendini ait hissetmesini sağlamanızı tavsiye ederim. Su kabı özellikle çok önemli.. Siz belki keyif yaparken farketmeyebilirsiniz, sıcakta o gider gider içer.

Teknede aman nasıl çişini, kakasını yapıcak vs diye düşünüyorsanız; gözlemlediğim şu ki kendilerini o son noktaya kadar tutuyorlar, sizi mahçup etmezler.. E siz de köpeğinizin tuvalet alışkanlığını bilirsiniz ona göre sabah/akşam düzenli karaya çıkarmanız gerekicek. Mira hanımefendiyi zodyağa (mutlaka izleyin :))) bindirip karaya çıkarıyoduk. Kanoyla, ya da paddleboard la gitmişliğimiz bile var. Ufak tefek kazalar yaşamadık mı, oooo bikaç tane sayabilirim. Bomba bırakmadıkça sorun yok ama çişi yıkıyosunuz geçiyo. Bu konuda bol şans dilerim. Çok da dert etmeyin ama sonuçta alışık olduğu bir ortamdan farklı bir yere geldi ve bocalaması çooookkkk normal.

Güvenlik konusunda endişelerim vardı benim ilk başta. Tekneden düşer mi fln 🙂 Yaaa çok yersizmiş meğer… Köpeklerin yükseklik algısı olduğunu okumuştum zaten ama benim kendi gözlemim de şöyle.. Mira teknenin hem iç tarafından yürüyo, burnuyla şöyle deniz tarafını kokluyo ama uzak duruyo hiç dış kısmına yaklaşmıyo ve hatta ben tuttuğumda tedirgin oluyo. Yani kendisi biliyo orası onun için tehlikeli. Çok ilginç gelmişti bana ama normal aslında 🙂

Köpeğinizi iyi gözlemlemenizi tavsiye ederim. Her daim gözünüz üstünde olsun. Biz mide bulantısıdır, kusmadır vs bir durum yaşamadık çok şükür.

Sahibi olarak sizin dışınızda kimse yemek vermesin ya da veriyosa da önce size söylesin. Bunu tekneye biner binmez herkese duyurun.

En azından bi gece güvertede uyuyun, uyanın 🙂 Çok romantik bir gün doğumu oluyor benden söylemesi 🙂

Bu yazının yazılmasına vesile olan Mediş’ e sevgiler…

Biz Mira’yla toplamda 3 mavi yolculuk geçirdik, son 2 senedir de sarı yaz dediğimiz dönemde tekne tatiline çıkıyoruz. Bizi instagramdan takip edenler bu konuyla ilgili merak ettiklerini sordular, bu yazının yazılması farz oldu 🙂 Aklıma geldikçe yeni bişiler ekleme yaparım, şimdilik hoşçakalın.

Burcu Özcan